“Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yöntemleri” seminerimiz

Çorlu Bahçehir Seminer
Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner Çorlu Bahçeşehir Koleji öğrencilerine “Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yöntemleri” ni anlattı.

Seminerde konuşulan konular arasında günümüzde çok sık karşılaştığımız “kaygı” başlığı ön plandaydı. Çünkü gerek öğrenciler gerek aileler sınav döneminde nasıl davranmaları gerektiğini çoğu kez bilmediğinden sıkıntılı durumlar yaşanabiliyor.

Uzm. Psk. Aslı Çağla Döner bu seminerle birlikte kaıtılımcılara kaygının tanımını, kaygıdan kurtulmayı değilde ona esir olmamayı nasıl başaracağımızı, yetişkinlerin kaygılarının dışında bir de ebeveyn ve öğrencilerin bir türlü kurtulamadığı sınav kaygısını, bu kaygıyla öğrencilerin ve ailelerinin nasıl baş edeceğini anlattı. Ardından pek çok ailenin ilk başlarda öğrencide ki sınav kaygısı sorununu anlamadıkları için çözümsüz kaldıklarını dile getirdi ve ailelere bunu nasıl anlayacaklarını, daha sonra nasıl bir davranış sergileyeceklerini söyledi.

Sınav kaygısı yaşayan çocuklarda özellikle sürekli endişeli olma ve mutsuzluk hali çok sık görülür.

Öğrencilerin en çok kurduğu cümleleri seminerde tekrar dile getirip bu olumsuz duygu ve düşüncelerden nasıl kurtulacaklarını anlattı. “Hayatım değişecek, Bir daha düzeltemeyeceğim, Her şeyimi kaybedeceğim, Sevilmeyeceğim, Değersizim”

Uzm. Pk. Aslı Çağla Döner aynı zaman da bu sınav dönemi boyunca fizyolojik sıkıntılardanda bahsedip, yapılan araştırmalar derin nefesler almanın rahatlatıcı etkileri olduğunu göstermektedir dedi sonra öğrencilere nefes egzersizi ve gevşeme egzersizleri yapmalarını tavsiye etti. Hatta çok basit bir şekilde evde bu cümleleri kurarak nasıl gevşeyebileceklerini de gösterdi.

  • Kendimi sakin hissediyorum.
  • Kendimi gevşemiş hissetmeye başlıyorum.
  • Boynumu, çenemi ve alnımı ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Omuzlarımı ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Midemi ve göğsümü ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Kalçalarımı ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Dizlerimi ve ayak bileklerimi ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Ayaklarımı ağırlaşmış ve gevşemiş hissediyorum.
  • Her şey rahat.
  • Tüm vücudumu sakin, ağırlaşmış, gevşemiş ve rahat hissediyorum.

Son olarak Döner eğer çocuklarınızın sınav dönemini rahat ve başarılı olarak atlatmalarını istiyorsanız en büyük sorumluluk siz ailelere düşüyor. Çünkü onları kendinizle, kardeşleri ya da herhangi biri ile kıyaslamamalısınız dedi ve bir kaç öneri de de bulunarak semineri sonlandırdı.

0282 726 0 555