Tekirdağ’ın en büyük Özel Hastanesi Optimed hızla büyüyor…

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Ayhan Arslan ile sağlık sektörünü, Optimed’i ve Trakya bölgesinde ki büyüme hızlarını konuştuk.

Öncelikle bizi kendiniz ve mesleki kariyeriniz ile ilgili bilgilendirir misiniz?

1967 Ardahan doğumluyum. 4 çocuklu esnaf bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldim. Kardeşlerimin eğitimi için taşındığımız İstanbul’da İlkokulu bitirdikten sonra, 1985 yılında İstanbul Erkek Lisesinden mezun olup, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne (Çapa) başladım. 1991 yılında Çapa Tıp’tan mezun olduktan sonra, hekimlikteki ilk görev yerim, mecburi hizmetli olarak gittiğim Gümüşhane ili Köse ilçesi Merkez Sağlık Ocağı oldu.

Genel Cerrahi ihtisasımı 1994- 1998 yılları arasında SSK İstanbul Eğitim Hastanesi’nde  (Samatya) yaptım. Eğitim dönemlerinde İsviçre’de ve İstanbul’un değişik hastanelerinde görevler aldım. İhtisastan sonra, genel cerrahi uzmanı olarak ilk görev yerim de, SSK Çerkezköy Hastanesi oldu. Başladıktan kısa bir süre sonra, askerlik için geçici bir süreliğine ayrıldım. 1999- 2000 yıllarında, askerliğimi yedek subay olarak İstanbul Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde yaptım. Bu dönemde Gölcük ve Düzce depremlerinde uluslararası yardım ekipleri ile birlikte çalıştım. Askerlik dönüşü Çerkezköy’deki eski SSK, şimdiki Devlet Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışmaya devam ettim. 2007 yılında aynı hastanedeki 7 hekim arkadaşımla birlikte, Özel Optimed Hastanesi’ni kurduk. Hastanenin kurucu başhekimliğini yaptım, şu anda da genel müdürlüğünü yürütüyorum. Yaptığım işle ilgili eğitimimi artırmak için, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nden 2011 yılında, devam ederek 2013 yılında da İşletme Fakültesi’nden mezun oldum.

Optimed hastanesinin tarihçesi ve hastaneyle ilgili genel bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

Optimed’in kurulduğu yıllarda, Çerkezköy, sağlık alanında olanakları kısıtlı bir bölgeydi. Yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımızı, yeni doğmuş bebeklerimizi başka şehirlere nakletmek zorunda kalıyorduk. İleri tetkik gerektiğinde de benzer bir durum söz konusu idi. Hastalar civar illerde tetkiklerini yaptırmaya çalışıyor, süreç uzuyor bazen de tanı konuncaya kadar geç kalınıyordu. Hastalarımızın problemlerini ilçe dışına çıkmadan, çözebilmeyi arzu ediyorduk. Bölgede tanınan ve sevilen, alanlarında başarılı 7 hekim arkadaşım ile güvenilir, hasta odaklı, sağlık hizmetini teknolojinin imkanları ile sunma misyonu ile bir araya geldik ve 2007 yılında, o zamanki adı ile Optimed Güven Hastanesini kurduk.

“Optimed” dedik, çünkü “OPTİMUM MEDİKAL” yani, en uygun sağlık hizmetini ifade etmek istedik. Kurulduğumuz günden bugüne kadar bu isme layık olmaya çalışıyor, kaliteli sağlık hizmetini, uygun fiyat düzeyinde vermeye çalışıyoruz.

Açıldığımızda, Yetişkin, koroner ve yeni doğan yoğun bakımı, endoskopi ünitesi, uyku laboratuvarı gibi özellikli bölümleri ile, bilgisayarlı tomografi, açık MR gibi ileri tetkik olanakları olan, ama en önemlisi de kendisini mesleğine adamış hekim ve çalışan kadromuzla, kısa sürede hastalarımızın beğeni ve güvenini kazandık. Tahminlerimizin çok çok üzerinde bir talep gördük. Öyle ki, fiziki alanlarımız yoğun talep nedeni ile çok kısa sürede yetersiz kalmaya başladı.

Trakya’da büyüme vizyonuyla, önce 2012 yılında Çorlu’da, içinde çoğu branşların bulunduğu, ameliyat yapılabilen, butik bir hastane ölçeğinde, cerrahi tıp merkezimizi açtık. Son olarak da, geçtiğimiz yıl, Çerkezköy’de ek binamızı açarak, amiral gemimizi büyütmüş olduk. Şu ana kadar vermiş olduğumuz hizmetlerin yanı sıra, Kalp ve Damar Cerrahisi ve Girişimsel Anjiyografi bölümlerimizi hizmete açtık.

Tekirdağ’ın en büyük hastanesi olarak kaç personel çalıştırıyorsunuz? Ameliyathane ve yatak kapasiteniz gibi Teknik bilgiler hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Günümüzde OPTİMED, iki bloktan oluşmaktadır. 14 katlı, tepesinde heliportu olan, 17.000 m2 kapalı alanda, 29 branşta 61 hekim ve 500 kişilik bir ekiple, 5 ameliyathane ve 178 yatakta hizmet vermektedir. Hastanemiz kurulduğundan bu yana 500.000’e yakın farklı hastaya, yaklaşık 3 milyon kez hizmet vermiştir.

Tekirdağ dışında nerelerden hastalarınız geliyor? 

Optimed, Bahçeşehir’den, Bulgaristan sınırına kadar, Trakya’nın en çok yatak kapasitesi olan özel hastanesi. Şimdilik onkoloji dışında branşların çoğunda hizmet veriyoruz. Bu yüzden bölgemiz artık sevk veren değil, tam tersine sevk alan konumda. Çevre ilçe ve illerden olduğu gibi, uzak şehirlerden ve hatta ülkelerden de sağlık hizmeti almaya gelenler var. Birkaç örnek verecek olursam Avustralya, Amerika, İngiltere, Filistin ve Fas’dan gelen hastalarımız oldu.

Bölgede farklılaştığınız hizmetler nelerdir?

Genel bir hastanede olması gereken ve rutin yapılan birçok hizmetin yanında, özellikle iddialı olduğumuz bazı bölümlerle öne çıkmaktayız: Çocuk Cerrahisi, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Beyin Cerrahisi ve Üroloji branşlarında hekimlerimizin yaptığı çok zor ve sıra dışı iş ve işlemlerimiz var. Plastik Cerrahımızın yaptığı estetik operasyonlar yüz güldürücü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimizde uyguladığımız yöntemlerle, hastalarımızda yüksek bir uyum ve memnuniyet mevcut. Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde normal doğumu tercih etmemiz, doğum okulları ile bilinçli ebeveynler hazırlamamız, hizmet talep edenler açısından olumlu bulunuyor. Yine Dahiliye Uzmanlarımızla koordineli yürüttüğümüz Diyabet Okulu, toplumsal koruyucu ve önleyici bir içerik ve aynı zamanda yüksek hasta uyumunu beraberinde sağlıyor. Göz bölümünde teknolojiye yaptığımız yatırım, tetkik ve tedavilerimizde daha fazla tercih edilmemizi sağlıyor. Radyoloji ve Kardiyoloji bölümümüzde yeni kurulan, Girişimsel Anjiyografi hizmetimiz ile ve Kalp ve Damar Cerrahisi bölümümüzde yara izi olmadan gerçekleştirilen bypass operasyonlarımız ve varis işlemlerimiz ile yüksek hasta güvenliği sağlayarak, memnuniyeti yakalayacağımızı düşünüyoruz. Nöroloji branşı altında verdiğimiz Uyku Ünitesi hizmetimiz ile de şimdiye kadar topluma çok faydalı olduğumuzu söyleyebilirim. Genel Cerrahide yaptığımız işler içinde özellikle,  Obezite ve Metabolik Cerrahi bölümümüzde gerek yurtiçi, gerek yurtdışından gelen hastalara başarılı laporoskopik tüp mide ameliyatlarımızla, çok iyi sonuçlar aldık.

“Patron hastanesi değil 8 hekim ile kurulmuş kooperatif bir hastaneyiz”

Radyoloji Departmanı hakkında nasıl bilgiler verirdiniz?

Hastanemizde ki tüm görüntüleme hizmetleri yüksek teknolojiye sahip cihazlarla hızlı ve güvenilir bir şekilde, doktor kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Radyoloji bölümümüzde DSA yapılabilen Girişimsel Dijital Anjiyografi Cihazı, Çok kesitli Bilgisayarlı Tomografi, Dijital Röntgen, Kemik Dansitometrisi, Dijital Mamografi, Renkli Doppler Ultrasonografi, Panoramik Sefalometrik Röntgen, Taş Kırma (ESWL) Ünitesi ve MR mevcuttur. Bölümümüzdeki tüm radyolojik tetkikler titizlikle yapılmakta, hasta ve çalışan güvenliğine azami özen gösterilmektedir. Görüntüler dijital ortamda dünyanın her yerinden değerlendirilebilmekte ve tetkikler dijital ortamda saklanmaktadır.

Orta ve uzun vadede planlarınız nelerdir?

Bölge halkımızın ihtiyaçlarını doğru okuyarak ve doğru işler yaparak geldiğimiz bu noktadan sonraki hedeflerimiz arasında, onkoloji, yani radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji bölümlerini hizmete açabilmek var. Planlarımız, bu doğrultuda ilerliyor. Kanser tedavisi çok zorlu bir süreç ve hastalarımız bu süreci, memleketlerinden uzakta geçirmek zorunda kalıyorlar. Onkoloji tedavi hizmetlerini bünyemizde vererek, bölgemize önemli bir katkıda bulunmak istiyoruz.

Optimed’in hedeflerinde, bir sağlık üniversitesi açmak ve olmak da var. Neredeyse tümüyle hizmet sektörü olan sağlıkta, yetişmiş insan gücü bulmak çok zor. Bölgemize böyle bir hizmette bulunmak da, sosyal sorumluluğun gereği olarak önümüzde duruyor. Böylece, öncelikle bölgemizdeki gençlere, her zaman ve her yerde çalışma güvencesi sunacak, iş ve meslek sahibi yapma fırsatı yaratmayı amaçlıyoruz.

Yeni ilçemiz Kapaklı’nın ilk özel sağlık kuruluşu da, Optimed girişimiyle olsun istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız başladı ve bir yıl içinde açmayı hedefliyoruz.

“Ayhan Arslan: Optimed’in hedeflerinde, bir sağlık üniversitesi açmak ve olmak da var.” 

Eklemek istediğiniz başka neler var?

Sağlık alanında Türkiye son yıllarda çok gelişti, ilerledi. Yıllar önce bizim mesleğe atıldığımız ilk yıllarda, şartlar çok zordu; gerek tıbbi cihazlar, medikal malzemeler olsun, gerekse yetişmiş, eğitimli sağlık personeli açısından çok büyük sıkıntılar, zorluklar vardı. Şimdi bu saydıklarımda, yeterli olmazsa da, çok büyük gelişme, rahatlama, iyileşme var.  Şimdiki en büyük sıkıntı, bizim sektör açısından, kamunun finansal desteğindeki azalma. 10 yıldan fazladır, devletin yaptığı ödemeler maalesef artmazken, en başta personel ve diğer giderlerimiz sürekli artıyor. Bu durum da kaliteli sağlık hizmeti bekleyen vatandaşımıza, giderek artan ilave ücretler olarak, olumsuzluk şeklinde yansıyor.

Yine de bu koşullara rağmen,  hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana, sürekli bir değişim ve iyileşme içerisindeyiz. Kurumsal yapı içerisinde, hizmet kalite çıtasını sürekli yüksek tutmayı hedefledik. Büyüme hızımız ile orantılı ve sürdürülebilir yenilikçi politikalar ile ilerliyoruz.

Geriye doğru dönüp analiz yaptığımızda, başarımızın ardında KURUM İTİBARIMIZ olduğu ortaya çıkıyor. Bu itibarı, kaliteli hizmet sunarak, topluma yatırım yaparak, hastalarımız ve çalışanlarımızla Trakya’da değer yaratarak edindiğimize inanıyorum. Hastalarımız, hasta yakınları ve çalışanlarımız ile büyük bir Optimed Ailesi olduk. Ailemizin hak ettiği, nitelikli sağlık hizmetlerini, ulaşılabilir şekilde sunmaya devam ediyoruz. Dünya çapında güncel olan, gerek tanı ve tedavi, gerekse hasta bakım kurallarını, yerel düzeyde kendi koşullarımıza uyarlayarak, optimumu yakalamaya çalışıyoruz.

2015 yılında hastanemiz, Yılın En Başarılı Sağlık Girişimcisi ödülüne layık görüldü. Türkiye çapında yapılan değerlendirmede zincir hastaneler ve çeşitli yerel grupların içerisinden sıyrılarak ödüle layık görülmek bizleri gururlandırdı, hedefimiz 2017 ve sonrasında sağlık sektöründe birçok ödülle yola devam etmek. Bunun için tüm hekim ortaklarımıza, hastanemizde görev yapan hekimlerimize ve her türlü hizmette görevli olan personelimize teşekkür ediyorum.

Ve son olarak, Trakya’da olmak, burada çalışmak ve yaşamak bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Avrupa’ya her anlamda en yakın konumdayız. Ayrıca hızlı nüfus artışı ve gelişmişlik düzeyindeki iyiliği katınca, herkes için sürekli yeni fırsatlar barındıran bir coğrafyada bulunduğumuzu söylemek istiyorum.

Gelecekten umutlu olmalıyız. Barış, sevgi ve kardeşliğin buralardan tüm yurdumuza yayılmasını diliyorum.

0282 726 0 555