Yaz sıcakları ve kalp sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Ali Mendi yaz aylarında artan kalp rahatsızlıklarını anlattı.

Bilindiği üzere sıcak havalarda vücudun sıvı kaybı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda uzun süre bekletilen kremalı, soslu veya yağdan zengin besinlerde ishal ve kusmalara sebep olan bakteri üremesi de kolaylaşır ve bu şekilde tüketilen besinler nedeniyle de gelişen ishal-kusma sonucu vücudun su ve mineral kaybı meydana gelebilmektedir. Böylece sıvı açığı meydana gelmekte,  çarpıntı, tansiyon düşmesi ve bayılmaya dahi neden olabilmektedir. Eğer beraberinde mineral dengesizliği de geliştiyse ritim bozuklukları görülebilmektedir.

Sıcaklık artışı, nadiren görülen ancak ani kalp durması ve ölümle bile sonuçlanabilen bir kalıtsal ritim bozukluğu olan Brugada hastalarında ritim bozukluğunu başlatabilmektedir.

Sıcak havalar sıvı kaybı yoluyla tansiyon düşüklüğüne yol açabileceği gibi yüksek tansiyon hastalarında ise birtakım sinir sistemi yollarıyla da ani tansiyon yükselmelerine neden olabilmektedir.

Kalp yetmezliği hastalarında ise artan hava sıcaklıklarıyla beraber nem oranındaki artış nefes darlığında kötüleşmeye neden olabilmektedir. Yine kalp yetmezliği hastalarında böbrek fonksiyonlarındaki hassasiyet nedeniyle aşırı sıvı kaybı böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir veya var olan bozukluğu kötüleştirebilir.

Şok uygulama fonksiyonu olan kalıcı kalp pili (ICD) bulunan hastalarda ise sıvı kaybındaki artış sonucu meydana gelen çarpıntı ve/veya ritim bozukluğu pil şoklamalarına neden olabilir.

Yapılması gerekenlerden kısaca bahsedecek olursak:

  • En başta yaz sıcaklarında saat 10:00 ile 17:00 arası mümkün mertebe, özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalarının güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı.
  • Bol su tüketilmeli.
  • Gazlı ve şekerli içecekler yerine sıvı açığının bol su tüketilerek yerine konulmalı.
  • Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalı.
  • Açık renkli, pamuklu ve bol kıyafetlerin tercih edilmeli.
0282 726 0 555