Yaz sıcaklarında evde çocuğunuzla beraber keyifli vakit geçirebilmek için aktivite alternatifleri

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

 Yaz mevsiminin en sıcak zamanlarını yaşadığımız bu günlerde ebeveynler çocukları dışarı çıkarmak ve direkt gün ışığına maruz bırakmak konusunda tereddüt yaşıyor. Bu yazımızda özellikle tatile gitmeyip evde kalmayı tercih eden aileler için evde de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak eğlenceli aktivite alternatiflerini derledik.

Kitap okuma aktivitesi: Çocuğunuza kendiniz kitap okuyabilirsiniz ya da ondan istediği ve beğendiği bir kitabı okumasını isteyip kitaptan sorular sorarak onu ödüllendirebilirsiniz.

Sessiz sinema: Özellikle sevdiği filmleri ona sorarak oyundan keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Gökyüzü keşfi: Evinize alacağınız minik bir teleskop aracılığıyla onunla gökyüzü hakkında sohbet edebilirsiniz. Uzayın derinlikleri ve uzayda bulunan gezegenler hakkında onun anlayacağı bir dilde bilgi paylaşımı yapabilir ve birlikte keyifli bir bilimsel aktivite yapabilirsiniz.

Gelecekteki mesleği hakkında sohbet: Ona gelecekte hangi mesleği seçeceğini sorabilir ve bu mesleği seçtikten sonra neler yapacağını sorarak hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Kamp aktivitesi: Eviniz bahçeliyse evinizin bahçesine, değilse evinize yakın bir alana kamp yapabilir ve gece birlikte kampta kalabilirsiniz. Yanınıza alacağınız el feneri ve kamp araçlarıyla onun bu küçük seyahatini eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Zeka ve kutu oyunları: Evde hep beraber oynayacağınız kutu ve zeka oyunları ile onun duygusal ve bilişsel dünyasını zenginleştirebilirsiniz.

Fotoğraf albümü keşfi: Özellikle onun olduğu fotoğrafları detaylarıyla beraber hikayeleştirerek anlatabilirsiniz.

Sanal müzeler: Çocukların ziyareti için hazırlanmış dünyanın en iyi sanal müzelerini gezebilir ve burada yer alan sanat ve sanatçılar üzerine bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Film izleme: Özellikle onun izlemek istediği filmlerden oluşan bir arşivle beraber haftanın belirli günlerinde evde film gecesi yapabilirsiniz, aynı zamanda patlamış mısır vs. hazırlayarak sinema salonunu evinize taşıyabilirsiniz.

Yemek pişirme: Onun en sevdiği kurabiyelerden birini beraber hazırlayabilir ve ailede yer alan tüm bireylere yine onun yardımıyla sevimli servis tabakları hazırlayabilirsiniz.

Sıcak–soğuk oyunu: Evde saklayacağınız objeleri sıcak-soğuk oyunu ile bulmaya çalışabilirsiniz. Çocuklar objeye yaklaştıkça sıcak, uzaklaştıkça soğuk diyerek onları yönlendirebilirsiniz. Oyunun sonunda ona bir ödül vererek oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Puzzle: Kendi yaş grubuna göre bir puzzle’ı yapmasını isteyebilir ya da daha büyük parçalardan oluşan bir puzzle’ı tüm aile bireyleri olarak tamamlamaya çalışabilirsiniz.

Evde sebze, meyve ve çiçek yetiştirme: Bahçenizde ya da balkonunuzda bir alan yaratarak beraber sebze, meyve ve çiçek yetiştirebilirsiniz. Birlikte sulayıp toprağını değiştirerek sorumluluk almasına yardımcı olabilirsiniz.

Eski mobilya boyama aktivitesi: Evde depoya kaldırdığınız kullanılmayan bir mobilyayı beraber onun sevdiği bir renge boyayıp tamir edebilir ve evde yer alan kullanım alanlarından birine koyabilirsiniz.

0282 726 0 555