”Yeni Normal” süreçte hastanemizde yapılan uygulamalar

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

COVID 19 SÜRECİNDE ÖZEL OPTİMED HASTANESİ
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan tüm dünyaya yayılan, Mart ayından itibaren de ülkemizde yoğun bir şekilde etkisini sürdüren ve sosyal hayatımıza ‘’mesafe’’ getiren Koronavirüs, faaliyet gösteren birçok kurumda olduğu gibi karantina döneminden sonra hastanemizde de 1 Haziran itibari ile başlayan ‘‘yeni normal’’e geçiş sürecini beraberinde getirdi.
Siz değerli hastalarımızın ve yakınlarının sağlığını korumak amacıyla Özel Optimed Hastanesi olarak biz de tüm sağlık çalışanlarımız ve sağlık ekipmanlarımızla tedbiri ön planda tutarak ve önce sağlık diyerek yeni normal sürece hazırlandık.

Bu kapsamda;

 • Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bilgilendirme üzerine ‘’1 Haziran 2020 COVID-19 Pandemisinde Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi Bilimsel Danışma Kurulu’’ kapsamında gerekli tüm tedbirler hastanemizce uygulanmaktadır.
 • Özel Optimed Hastanesi olarak kendi bünyemizde hayata geçirdiğimiz ‘’COVID-19 Yönetim ve Bilim Kurulu’’ aracılığıyla Koronavirüs kapsamında alınması gereken tedbirleri hayata geçirmekteyiz.
 • Hastanemizde yapılan tüm ameliyatlarda gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen hastalarımıza ameliyat öncesinde Antikor testi uygulayarak COVID-19 geçirip geçirmediklerini test ediyor ve ameliyatlarını bu doğrultuda planlıyoruz.
 • Hastanemizi ziyaret eden hastalarımız için binanın farklı bölümlerinde hastane sağlık personelinin ve kendi sağlıklarını korumak amacıyla maskesiz dolaşılmaması ve için uyarı levhaları bulunmaktadır. Asansörlerin kapasitesi sosyal mesafe kuralına uygun olarak belirlenmiştir ve buna uygun yerlerde işaretleme
  yapılmıştır.

 • Tüm hastane yüksek düzey dezenfektan ile sıklıkla dezenfekte edilmektedir.
 • Covid 19 sürecinde evinden çıkmak istemeyen ve hastaneye gelmek konusunda tereddüt yaşayan hastalarımız için ‘’online doktor’’ hizmetimiz aktif olarak devam etmektedir. Bu hizmetimizle beraber hastalarımız evlerinin konforunda Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psikiyatri ve Psikoloji alanlarında görüntülü görüşme eşliğinde uzaktan sağlık hizmeti alabilmektedirler.
 • Hastane içerisinde sağlık çalışanlarımız tarafından el dezenfektanı ve maske kullanımı hakkında hasta ve hasta yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

 • Sağlık personelimizin siz değerli hastalarımıza daha iyi ve sağlıklı bir hizmet verebilmesi adına sağlık personelimiz için ‘’Motivasyon Etkinlikleri’’ düzenlemekteyiz. Uz. Dr. Ufuk Çalışkan ‘’Rahatlama ve Gevşeme Çalışmaları’’ ve Uz. Psk. Çağla Aslı Çakıcı ile ‘’Online Görüntülü Seans’’ etkinliklerini aktif olarak gerçekleştiriyoruz.
 • Bina içindeki tüm bekleme alanlarında, zemin,  oturma alanları ve asansörlerde sosyal mesafe kuralını hatırlatıcı uyaranlar bulunmaktadır. Aynı şekilde bina içinde bulunan tüm digiboard ekranlarımızda da hem el hijyeni vidolarımızı hem de el temasını azaltmamız için gereken uyarı çalışmalarımızı yayınlamaktayız. Maske takmanın, sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun önemini anlatan uyarı görsellerimiz binanın çeşitli bölümlerinde yer almakta ve personelimiz gerek hastaları gerek hasta yakınlarını sözlü olarak sürekli ziyaret ederek uyarmaktadır.

 • Hijyen ve kontrol uygulamalarımız kapsamında; hastanemizde bulunan dergi, gazete, broşür gibi tüm basılı materyalleri alanlarımızdan kaldırmış bulunmaktayız.
 • Hastalarımıza randevu oluşturma, randevu hatırlatma ve doğum günü kutlaması amacıyla gönderdiğimiz tüm SMS’lerde maske takmanın ve sosyal mesafenin önemiyle ilgili bilgilendirme yapmaktayız. Ek olarak telefon ile randevu alan hastalara sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımı ile ilgili IVR dinletilmektedir.
 • Ayrıca hastane içinde sağlık personelimiz, hastalarımız ve hasta yakınlarımız için yine sosyal mesafenin ve maske takmanın önemine ilişkin anons yapılmaktadır.
 • Hastalarımızı hastaneye tek gelmeleri ve hasta ziyaretlerini sadece belirlenen sürelerde kısa tutmaları konusunda bilgilendirmekteyiz. Refakatçi sayımızı bir kişiyi indirmiş bulunmaktayız, hastanemizde tedavi gören hastalarımızın sosyal izolasyonu ne kadar iyi sağlanırsa bulaş riskinin o kadar azalacağını buna bağlı olarak da tedavi sürecinin olumlu olacağını düşünmekteyiz.
 • COVID-19 yayılımını önleyebilmek ve en aza indirgeyebilmek için  hasta ve hasta yakınlarımızdan hastane içerisine dışarıdan yiyecek ve içecek sipariş etmemelerini önemle rica etmekteyiz.
 • Başhekimimiz tarafından çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden normalleşme ve COVID-19 süreci ile ilgili görüntülü paylaşım yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir.
 • Ülke olarak gündemimizi en çok meşgul eden konulardan biri olan Koronavirüs’ü önlemek adına Sağlık Bakanlığı programı çerçevesinde olası vakalar için tüm tedbirlerimizi aldık. Kurallara uymanın her zamankinden daha önemli olduğu şu günlerde biz Özel Optimed Hastanesi olarak sürecin hızlı bir şekilde en az kayıpla sonlanmasını umut ediyor, sağlıklı günler diliyoruz.
0282 726 0 555