Emzirme Politikası

 1. Hastanemizin yazılı bir emzirme politikası vardır. Hastanemiz bebek beslenmesinde “Anne Sütü ile Besleme” politikasını uygulamaktadır.

 2. Tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilmektedir.

 3. Hastanemizden sağlık hizmet alan tüm gebelere anne sütü ve emzirmenin önemi, emzirmenin anne ve bebeğe olan faydaları konusunda bilgi verilmektedir.

 4. Hastanemizde doğum yapan tüm annelere doğumu takip eden ilk 1 saat içinde bebeğini emzirmesi gerektiği konusunda bilgi verilmekte ve yardımcı olunmaktadır. Doğan her bebeğin doğar doğmaz anne ile ten teması sağlanmaktadır.

 5. Anneler bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında; anne sütü ile beslemenin nasıl sürdürülebileceği, elle süt sağma ve sütü saklama yöntemleri gösterilmektedir.

 6. Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir gıda verilmemektedir. Annelere, bebeklerini ilk altı ay sonrasında anne sütüyle beslemeye devam etmeleri ve uygun tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaş ve ötesine kadar emzirmeleri konusunda bilgi verilmektedir.

 7. Anne ile bebeğin hastanemizde 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak uygulamalar benimsenmiştir.

 8. Annelere bebeklerini bebek her istediğinde emzirmeleri gerektiği bilgisi verilmektedir. Bu konuda anneler teşvik edilmektedir.

 9. Annelere taburcu olduktan sonrada emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri açısından hastanemizin 0 282 726 05 55 numaralı telefonunu arayarak, 1200 veya 1300’ü tuşlayarak yardım alabilecekleri bilgisi verilmektedir. Ayrıca hastanemize gelerek te yardım almaktadırlar.

 10. Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiştir ve uygulanmaktadır.

 11. Hastanemiz de, annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri emzirme odası mevcuttur.
0282 726 0 555